Inspektor sprawdzi dokumenty i obejrzy każdą maszynę
Zdecydowaną większość stwierdzonych nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy egzekwuje się poprzez decyzje administracyjne. Najczęściej muszą być one wykonane natychmiast.
Kontynuujemy cykl artykułów dotyczących zagadnień najczęściej kontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy. Bez wątpienia należą do nich te związane z bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP). Nadzorowanie i sprawdzanie ich przestrzegania jest głównym celem, dla którego powołano inspekcję. Specyfika tego audytu polega na tym, że uwzględnia swoiste cechy zakładu, rodzaj wykonywanych prac, używane maszyny i urządzenia techniczne, substancje i preparaty chemiczne, wykorzystywane środki transportu.
Analizowane dokumenty
W trakcie kontroli BHP inspektor ma najmniej tzw. papierkowej roboty, gdyż przeprowadzane w jej trakcie czynności polegają głównie na wizytacji stanowisk pracy i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.
Przykład
Inspektor sprawdzał w firmie warunki BHP. W związku z tym przeszedł się po hali produkcyjnej, gdzie zwracał uwagę na: wyposażenie pracowników w odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej (np. okulary ochronne oraz nauszniki przeciwhałasowe), a także na to, czy maszyny i urządzenia mają osłony chroniące pracujących przed zagrożeniami mechanicznymi.
Nie oznacza to jednak, że podczas kontroli dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy inspektor w ogóle nie zajrzy do dokumentów. Będą nimi z pewnością:
- akta osobowe pracowników, na podstawie których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta